Men's 10k
Place Bib First Last Class Place in Class Time
1 1 Patrick Johnson SR 1 26:58.4
2 2 Spencer Eusden SR 2 28:15.9
3 5 Peter Holmes U18 1 28:36.5
4 4 Patrick McElravey U20 1 29:35.5
5 3 Alex Taylor SR 3 30:09.1
6 6 Alex Hamilton SR 4 30:22.6
7 9 Julien Bordes U18 2 30:26.0
8 7 Shane Christian U20 2 30:31.2
9 119 Andrew Cobourn SR 5 33:40.5
10 101 Peter Mayfield M 1 34:28.7
11 121 Tiernan Bryce SR 6 34:29.3
12 120 Russell Reid M 2 38:09.6
13 102 Dan Warren M 3 39:54.9
14 103 Andy Pasternak M 4 43:59.0
15 106 Thomas Reid M 5 44:57.1
16 116 James Rosen M 6 46:45.2
17 112 John Cobourn M 7 47:17.9
18 115 Michael Cohen M 8 48:24.0
19 114 Frank Sarnquist M 9 48:33.4
20 111 Michael Seiffert M 10 49:57.6
21 105 David Groechel M 11 49:57.8
22 113 Ralph  Hendrix M 12 50:32.3
23 118 Carl Hemming M 13 52:57.7
24 122 Eric  Studenicka M 14 0:54:19
25 107 William Thauvette M 15 1:03:00
26 109 James Wholey M 16 1:04:06
8 Dylan Syben U18 DNS
108 Paul Mcackenzie M DNS
104 Bruce Pauley M DNS
110 Paul Honeywell M DNS
117 Robert  Colt M DNS

 

Women's 10k
Place Bib First Last Class Place in Class Time
1 135 Kara LaPoint SR 1 33:11.0
2 142 Holly Whitney SR 2 35:19.2
3 136 Carolyn Tiernan M 1 40:32.3
4 137 Janelle Webb SR 3 42:03.5
5 140 Lorene Samoska M 2 55:38.0
6 141 Louise Wholey M 3 55:41.9
7 139 Marlene Mirassou M 4 1:17:54
138 Liz Fleming M DNS

 

Men's 5k
Place Bib First Last Class Place in Class Time
1 1 Patrick Johnson SR 1 13:18.3
2 5 Peter Holmes U18 1 13:30.5
3 2 Spencer Eusden SR 2 13:53.1
4 4 Patrick McElravey U20 1 14:24.6
5 7 Shane Christian U20 2 14:28.0
6 9 Julien Bordes U18 2 14:37.7
7 3 Alex Taylor SR 3 14:42.4
8 6 Alex Hamilton SR 4 14:44.1
9 20 Skyler Mullings U16 1 15:18.0
10 18 Brandon Herhusky U16 2 15:21.0
11 21 Casey Jobe U16 3 15:49.3
12 12 Evan Vomund U18 3 15:57.9
13 10 Sam Zabell U18 4 15:59.1
14 11 Aaron Deeter U18 5 16:01.7
15 26 Trace Calvin U16 4 16:46.7
16 16 Kyle  Swain U18 6 16:57.4
17 14 Harley Norton U18 7 17:06.2
18 31 JC Schoonmaker U14 1 17:24.0
19 24 Cameron Small U16 5 17:32.9
20 25 Connor Kusumoto U16 6 17:39.4
21 22 Harrison Manzano U16 7 17:54.4
22 13 Carson Bold U18 8 18:01.7
23 28 Calvin Forsythe U16 8 18:44.1
24 15 Philip Oxford U18 9 18:59.5
25 29 Ethan Rohlf U16 9 19:04.5
26 23 Dawson Smith U16 10 19:13.0
27 30 Ian Smith U16 11 19:40.5
28 27 David Dalicandro U16 12 20:05.6
29 33 Haydn  Halvorsen U14 2 20:09.8
30 32 Tyler Ferrera U14 3 21:13.1
31 34 Mason Payne U14 4 25:47.9
8 Dylan Syben U18 dns
19 Ryland Belisle U16 DNS

 

Women's 5k
Place Bib First Last Class Place in Class Time
1 50 Annika Taylor SR 1 15:48.9
2 51 Laurel Fiddler U20 1 16:50.6 *includes a 10 sec penelty
3 60 Hannah Halvorsen U16 1 17:10.4 *includes a 1 min penelty
4 52 Katrin Larusson U20 2 17:18.1 *includes a 10 sec penelty
5 56 Bria Riggs U18 1 17:33.4
6 53 Danielle Nivinski U18 2 18:28.0
7 55 Savannah Blide U18 3 18:32.7
8 57 Amanda Kirkeby U18 4 18:36.1
9 61 Elizabeth Larkins U16 2 19:00.8 *includes a 15 sec penelty
10 54 Camille Hartley U18 5 19:35.6
11 68 Quinn Lehmkuhl U16 3 19:36.3
12 58 Tara Gallant U18 6 19:44.9
13 62 Kyla Burrill U16 4 19:45.6
14 63 Bri Parker U16 5 20:27.2
15 64 Jenna Rohlf U16 6 20:30.2
16 71 Chloe Gorman U14 1 20:47.2
17 70 Camille Syben U14 2 21:01.6
18 72 Grace Bronstone U14 3 21:05.6
19 65 Claire Lang-Ree U16 7 22:09.9
20 74 Meaghan Thompson U14 4 22:57.1
21 73 Kate  Kelley U14 5 23:19.4
22 67 Freya Davis U16 8 26:28.3
23 69 Charlotte Peale U16 9 28:34.4
66 Eleanore  Hamilton U16 DNS

 

Youth Race
Place Bib First Last Gender Plce in Sex Time
1 153 Kianna Mullings F 1 06:28.0
2 164 kc Larkins M 1 06:28.5
3 162 Ryan Herhusky M 2 06:46.0
4 160 Bjorn Halvorsen M 3 06:49.8
5 167 Frances Hamilton F 2 06:50.2
6 163 Cooper Honeywell M 4 07:56.1
7 152 Lexie Madigan F 3 07:59.3
8 151 Natalie Lang-Ree F 4 08:02.6
9 165 Tommy Pullen M 5 08:30.3
10 150 Natalie Andersson F 5 08:34.1
11 166 Koson Verkler M 6 08:37.3
12 168 Caitlin Smith F 6 08:38.4
13 158 Aaron Bronstone M 7 08:58.2
14 154 Lily Murnane F 7 08:59.5
15 157 Lola Tieslau F 8 09:29.9
16 161 Sven Halvorsen M 8 09:36.6
17 171 James Kelley M 9 10:06.1
18 155 Izzie Pullen F 9 10:13.9
19 156 Samantha Swan F 10 10:23.2
20 170 Evan Donner M 10 11:14.2
21 169 Petra Kidd F 11 11:22.3
159 Will Davis M DNS